Baroni i drogës Balili fshihet në sarajet e Surrelit

Baronët e drogës dhe vrasësit si vëllezërit Frroku kanë Edi Ramën padronin e tyre. Sa herë që ata kanë probleme me drejtësinë dhe janë para arrestimit, Rama i merr nën mbrojtje, iu vë eskortat e policisë në shoqërim, i pajis me pasaporta false, iu vë Tahirin në dispozicion si shofer dhe agjent udhëtimi, i merr i strehon edhe tek sarajet e Surrelit, po ta shohë se rrugëtimi i tyre nuk është i sigurtë.
Rama i mbron dhe i fsheh vrasësit dhe trafikantët, pasi ata punojnë dhe janë kontributorët kryesorë të pasurisë dhe pushtetit që ai ka vënë. 200 milionë dollarët e transferuar në parajsat fiskale janë “djersa” e këtyre banditëve që Rama i ka më për zemër se vetë Zahon a Gregun. Pa ta Rama është një fundërrinë dhe zhulc që rrinte poshtë urave të Parisit, me ta është kryeministër dhe më i pasuri i popullit më të mjerë të Europës.
Nëse do t’i kërkosh, ata i gjen në Surrel nën mbrojtjen e Policisë. Kështu veproi Rama me Mark Frrokun kur kishte një trafikant droge në makinë. Ndërhyri menjëherë dhe ai u lejua nga Policia që të ikte. Kështu i iku edhe vëllai i tij, Arben Frroku, dy ditë para se Gjykata e Apelit të jepte vendimin për ta dënuar me burgim të përjetshëm.
Rama e lejoi të arratisej jashtë shtetit, pasi i dha bekimin. Edhe kur vrasësi i komisarit të Policisë u arrestua para dy muajsh në Holandë, Rama e mbajti të fshehtë për të mos e ekstraduar në Shqipëri. Po kështu, mbajti të fshehura në sirtar dokumentat e Interpolit për arrestimin e ish-deputetit të mazhorancës Mark Frroku.
Edhe kapobanda Emiliano Shullazi u muar në mbrojtje nga Rama dhe Tahiri, ndonëse ai ishte akuzuar disa herë në media për vënie gjobash biznesmenëve. Arrestimi i tij u krye vetëm pas presionit të ndërkombëtarëve. Megjithatë, përsëri policia e Tahirit po manipulon provat për ta nxjerrë të lirë Shullazin.
Rama dhe Tahiri bashkëpunojnë me baronët e drogës dhe vrasësit, pasi jo vetëm që ndajnë fitimet kolosale me ta, por edhe i përdorin për të vjedhur votat dhe për të kërcënuar zgjedhësit që të votojnë për Ramën.
Baroni i drogës Klement Balili është zhdukur prej katër ditësh. Policia bëri të ditur se po e kërkon në Sarandë dhe Delvinë, por nuk po e gjen. Edhe sistemi TIMS tregon se ai nuk ka ikur jashtë shtetit. Por më kot kërkon Policia, sepse baroni i drogës ndodhet në Surrel nën mbrojtjen e Ramës.

Zhduket Baroni i drogës me ndihmën e policisë

Baroni i drogës, Klement Balili është zhdukur me ndihmën e policisë. Vetëm pasi Balili arriti të arratiset nga Saranda, policia ushtroi një kontroll në banesën e tij dhe njoftoi se Klement Balili është zhdukur. Jo pa qëllim policia shqiptare e kishte lënë jashtë operacionit antidrogë në Greqi që mos e dekonspironte. Policia shqiptare bëri të ditur se ishte në dijeni të emrave dhe kapove shqiptarë të trafikut, por nuk mori asnjë masë për ndalimin e tyre, sidomos të baronit Klement Balili, edhe pse ai ishte shpallur në kërkim nga policia greke.
Edhe sikur për të mos kishte një urdhër arresti ndërkombëtar, policia së paku mund ta kish mbajtur në vëzhgim njeriun e dyshuar. Me sa duket deklaratat e shtypit grek që ambasada shqiptare në Athinë nxitoi t’i përgënjeshtroi, se Balili ka mbrojtje në sferat e larta të politikës janë reale dhe këtë e tregon më së miri mos arrestim i tij dhe lejimi nga policia që të zhduket.
Vetëm pasi u zhduk Baroni i drogës, Policia e Sarandës njoftoi se kishte zhvilluar disa tentativa për ta ndaluar, por nuk ka mundur ta gjejë. Policia bëri të ditur se janë ushtruar disa kontrolle në banesat e tij në Sarandë dhe në Delvinë, por që rezultuan të pasuksesshme. Ai nuk ndodhej në asnjë prej tyre dhe as në ambientet e bizneseve të tij. Sipas burimeve, Klement Balili prej dy ditësh rezulton i larguar nga banesa. Familjarë të Klement Balilit, i saposhkarkuar nga posti i Drejtorit të Transportit Rrugor në Sarandë thonë se ai është larguar prej 4 ditësh nga shtëpia dhe nuk kanë dijeni për vendndodhjen e tij. Balili, 4 ditë më parë, ai doli në një deklaratë të shkurtër për median, me vetëm 4 fjalë, ku i drejtohej PD-së se do e hidhte në gjyq. Më pas që nga ajo ditë për të nuk ka më asnjë informacion.
Zyrtarisht Policia e Sarandës deklaron se Balili nuk është gjetur në banesë. Ndërkohë që edhe të afërm të Balilit kanë thënë për blutë se nuk e dinë se ku ndodhet 44-vjeçari. Policia e Sarandës ka ushtruar kontrolle në banesën e Klement Balilit në fshatin Stjar të Delvinës, por nga i akuzuari si “Escobari” i Ballkanit nuk ka gjetur asnjë shenjë. Në sistemin TIMS nuk rezulton se Balili ka kaluar kufirin, besohet se ai është larguar nga kufiri në mënyrë ilegale.
Pas një operacioni antidrogë në Greqi ku ranë në pranga disa persona, mediat greke përfolën një person shqiptar me inicialet K.B si kreun e një bande të fuqishme narkotrafiku. Policia greke shprehet se e ka shpallur në kërkim personin K.B, për të cilin shkruhet se ka lidhje të fuqishme me politikën shqiptare dhe një parti greke.
Kurse sipas mediave të vendit fqinj, K.B cilësohet si Pablo Eskobari, Baroni i drogës së Ballkanit. Dy ditë më parë, Policia greke ka dhënë detaje për superoperacionin e drogës në Greqi. Në një njoftim të gjatë për mediat, Policia greke tha se ka kryer operacione të koordinuara në të gjithë zonën e Atikës. Kështu, janë bërë operacione të mëdha në Atika, Salamina, Kalithea, Veria, ku janë arrestuar 15 pjesëtarë të këtij rrjeti, 13 grekë dhe dy shqiptarë.
Policia greke njoftoi se operacionet janë ndërmarrë me ndihmesën e DEA-s së SHBA-¬ve. Sipas saj, organizata është mjaft e gjerë dhe përfshin edhe disa kompani transportesh që veprojnë në Europë, përmes konteinerëve të licencuar, që shpeshherë u shpëtojnë edhe kontrolleve.
Gjithashtu, Policia greke thotë se në krye të kësaj organizate qëndronte shqiptari 44-¬vjeçar, K.B por pa cilësuar të plotë emrin e tij. Sipas grekëve, ai është ndërlidhësi i kalimit të drogës nga Shqipëria në Greqi, kryesisht me kamionë të licencuar dhe me patentë ndërkombëtare.
Hetimet kanë nisur që në vitin 2014, dhe kanë dy vjet që ecin me sekuestrime të sasive të mëdha të drogës. Një tjetër shqiptar i përfshirë në këtë trafik dhe i shpallur në kërkim, sipas policisë greke, është dhe Dhimitër Poti. Sipas dokumenteve të policisë greke, Poti rezulton të jetë njeriu kryesor i drejtimit të aktivitetit kriminal të trafikut të drogës në disa shtete të Bashkimit Europian, grup në të cilin sipas autoriteteve greke bën pjesë dhe Klement Balili.

“Baroni i drogës”, Europol: Të tjera arrestime së shpejti

Për aksionin ndërkombëtar të ndërmarrë së fundi nga policia greke, ka reaguar edhe EUROPOL, i cili bën me dije se deri më tani janë arrestuar 17 persona, 11 grekë dhe 6 shqiptarë. Europol thekson se rrjeti i trafikut të drogës është shtrirë në shkallë të gjerë, ndërsa operacioni është udhëhequr nga Greqia në bashkëpunim me Belgjikën dhe Europolin. Rrjeti kishte si bazë Greqinë dhe furnizohej me drogë nga Shqipëria dhe shpërndante në shumë vende evropiane, duke përfituar qindra milionë euro.
Sasi të mëdha kanabisi dhe kokaine janë transportuar nga kompani transporti rrugor fillimisht në Bullgari dhe Austri dhe më pas në vende të tjera. Operacioni i gjerë policor është kryer në Greqi dhe në Belgjikë. Sipas Europol, në Greqi janë sekuestruar 698 kg kanabis, ndërsa në Belgjikë, 96.5 kg hashash. 15 persona janë arrestuar në Greqi dhe 2 të tjerë në Belgjikë. “Hetimi është në vazhdim e sipër dhe arrestime të tjera priten në të ardhmen e afërt”, thekson agjencia evropiane Europol.
Agjencia bën me dije në deklaratë se ka mbështetur hetimet, duke ofruar mbështetje operative dhe ndihmë ligjore, si dhe duke kryer analizat e drogës. Një sektor i posaçëm brenda kësaj agjencia, i specializuar për trafikun e kokainës që prej vitit 2011, ka dhënë asistencën e vet në këtë drejtim.
Kush është “Walteri” i drogës së Klement Balilit
50-vjeçari Dhimitër Poti është një biznesmen nga Saranda i njohur në media si ish-pronar i kompanisë së ilaçeve “Chim Prod”. Kjo kompani po hetohej për pastrim parash nga Njësia Task-Forcë në Prokurorinë e Tiranës, për lëvizjen e dyshimtë të mbi 800 mijë eurove. Dhimitër Poti rezulton të jetë njeriu kryesor i drejtimit të grupit kriminal të trafikut të drogës në disa shtete të Bashkimit Europian, grup në të cilin sipas autoriteteve greke bën pjesë dhe drejtori i Transportit në Sarandë, Klemend Balili ose “Keli”.
Në nëntor të vitit të kaluar, 50-vjeçari Poti që aktualisht është shpallur në kërkim u hetua nga Prokuroria lidhur me 5 transaksione të dyshimtë nga Greqia në llogaritë bankare të kompanisë “Chim Prod”. Këto transferta shkonin në vlerën e 826 mijë eurove, ndërkohë që një pjesë e kësaj shume u sekuestrua me urdhër të Prokurorisë.
Dhimitër Poti me banim në Belgjikë njihet me pseudonimin “Walter”, dhe zotëron në këtë shtet një kompani me emrin “RDGL Group BVBA”. Kompania që ndodhet në rrugën “Brixtonlaan 1930 Zaventem (Bruksel)  administrohet nga anëtarët e një familje si Xhevavir Poti dhe Dhimitër Poti, të cilët kanë deklaruar një xhiro vjetore prej 15 mijë euro.
Dhimitër Poti, sipas dokumenteve të policisë greke, ka vendbanim të përhershëm në Belgjikë, ku dhe mbërrijnë ngarkesat me drogë shqiptare para se të shpërndahen në vende të tjera të Europës.
Policia greke, në bashkëpunim me vendet e tjera, dokumentoi një rast të ndodhur mes 2-7 prill të vitit të kaluar, kur një sasi droge u tentua të nisej nga Belgjika për në Oslo. Dhimitër Poti është një biznesmen nga Saranda i njohur në media si ish-pronar i kompanisë së ilaçeve “Chim Prod”. Në nëntor të vitit të kaluar, 50-vjeçari Poti u hetua nga Prokuroria lidhur me 5 transaksione të dyshimtë nga Greqia në llogaritë bankare të kompanisë “Chim Prod”.
Për aksionin e zhvilluar nga policia greke dhe Antidroga amerikane ka reaguar edhe Europol që njofton se operacioni ka vënë në pranga 17 persona, mes të cilëve 6 shqiptarë. Arrestimet u bënë në Greqi dhe Belgjikë, ndërsa u sekuestrua më shumë se 700 kilogramë kanabis.

Prokuroria i kërkon zyrtarisht drejtësisë greke prova për Balilin

Prokuroria e Përgjithshme i kërkon zyrtarisht autoriteteve të drejtësisë greke urdhër-arrestin dhe provat konkrete ndaj biznesmenit Klement Balili dhe bashkëpunëtorëve të tij në Shqipëri. ABC News ka mësuar se Prokuroria, ka dorëzuar që me datën 11 maj në Ministri të Drejtësisë kërkesën zyrtare, në formën e letër-porosisë, drejtuar autoriteteve greke për dosjen e Klement Balilit. Ky fakt pranohet nga burimet pranë institucionit të drejtësisë, ku zyra e marrëdhënieve me jashtë, thonë burimet po përkthen dosjen për ta nis më pas drejt shtetit fqinjë. Nga ana tjetër, sipas Prokurorisë, pala greke ende nuk ka sjellë materiale zyrtare për veprimtarinë kriminale të Klement Balilit. Kjo u konfirmua edhe nga vetë ministri i Drejtësisë.
Sipas akuzës, në letër-porosinë drejtuar palës greke, burimet thonë se janë bashkangjitur edhe disa veprime hetimore të kryera nga Prokuroria për krime të rënda për biznesmenin Balili dhe bashkëpunëtorët e tij. Si identifikimin e numrave të telefonit që Balili e grupi i tij kishte në përdorim në Shqipëri si dhe disa CD-i të përgjimit, të kryera për llogari të hetimeve të nisur në Greqi. Këto veprime, thanë burimet, janë kryer pas muajit mars të këtij viti, kur edhe Policia e Shtetit me kërkesë të palës greke kishte kërkuar nga krimet e rënda hetimin e këtij grupi kriminal. Zyrtarisht burimet thonë se, Interpol-Tirana dhe as Prokuroria për Krime të Rënda nuk janë njoftuar për lëshimin e urdhër-arrestit ndërkombëtar për Klement Balilin. E për arrestimin e tij, burimet thonë se duhet patjetër ardhja e materialeve nga pala greke apo edhe urdhër-arresti i lëshuar prej tyre. Sa i përket hetimeve të kryera në Shqipëri, Prokuroria thotë se nuk janë gjetur prova konkrete për implikimin e Balilit në trafikun ndërkombëtar të drogës.
Nga ana tjetër, pala greke ka arrestuar 13 shtetas grek dhe dy skafistët shqiptarë, të cilët më 6 maj të këtij viti kanë dërguar në një ishull në Greqi rreth 679 kg hjashash të presuar. Në kuadër të këtij rrjeti, pala greke pretendon se nga janari i vitit 2014 e në vazhdim në kuadër të organizatës kriminale të drejtuar nga Balili, janë trafikuar drejt Greqisë dhe vendeve të BE-së në 6 raste rreth 2338 kg hashash, 100 kg kanabis çokollat, 24 kg kokaine dhe 1 kg heroinë.

R.POLISI