Juventus në kërkim të rekordeve të tjera

Ky Juventus nuk ndalet më. Pasi u shpall kampione për herë të 32-të në historinë e saj, “Zonja e Vjetër” do të ketë mundësi që të festojë sërish, pasi është finaliste e Kupës së Italisë. Në të tilla kushte ulja e ritmit në Serinë A do të ishte e kuptueshme, por kjo nuk vlen për ekipin e Alegrit. Fundjavën që sapo kemi lënë pas piemontezët u dhanë një sinjal të qartë rivalëve, duke mos i hapur rrugë edhe Karpit që ishte në kërkim të pikëve për mbijetesë. Por nga tani e deri në fund duket se Juventusi do të luajë edhe për… rekordet.
Fitorja mbi Karpin i lejoi skuadrës në fjalë që të barazonte rekordin e vendosur nga Torino në sezonin 1946-1947 dhe Juventusi i Kontes në 2013-’14, kur arritën 16 fitore vetëm në një tjetër rekord të vendosur nga Torino dhe Juventusi në sezonet e lartpërmendura.
Ato dy ekipe, në Serinë A me 20 skuadra, mbajnë një rekord për pikët e fituara në pjesën e dytë të sezonit, duke grumbulluar 50 nga 57 të mund pjesën e dytë të edicionit. Pra, Juves së Alegrit do t’i mjaftonte edhe një fitore për të hyrë në historinë e Serisë A (me 20 skuadra). Por ky nuk është rekord i vetëm për t’u kaluar për “Zonjën”.
“Zonja” e Alegrit, e cila aktualisht numëron 49 pikë të fituara në pjesën e dytë të sezonit, është fare pranë historisë, pasi në lojë janë ende 6 pikë. Sukseset e kësaj skuadre nisin nga mbrojtja. Bardhezinjtë janë skuadra e vetme që prej Empolit në 1987- ën që nuk pësojnë gol në dhjetë ndeshje radhazi të zhvilluara në shtëpinë e tyre. Skuadra e Alegrit është në garë për të thyer edhe një tjetër rekord që është një ekskluzivitet i Juves të sezonit 2011-2012. Në atë kampionat formacioni piemontez mbylli kampionatin me 20 gola të pësuar, ndërsa tani, kur nga fundi i kampionatit na ndajnë vetëm dy ndeshje, ekipi i Alegrit ka marrë vetëm 18 gola.
Ndërkohë, Berat Gjimshiti debutoi në Serinë A, afro tre muaj pas transferimit te Atalanta. Mbrojtësi kuqezi ishte titullar në sfidën ku skuadra e tij u mposht 2-1 në fushën e Napolit. Aktivizimi në elitën e futbollit italian ishte ndër më të vështirët për Gjimshitin: Në një stadium të zjarrtë si San Paolo dhe përballë një prej sulmuesve më të frikshëm në arenën ndërkombëtare, si Gonzalo Higuain.
23-vjeçari i Kombëtares u aktivizua si qendër e majtë në repartin difensiv, duke zhvilluar një paraqitje relativisht të mirë, edhe pse në episodet e dy golave të Higuain, humbi duelet direkte me sulmuesin argjentinas.