PSG barazon rekordin e pikëve në Ligue 1

Paris Saint-Germain është një skuadër që nuk ka rivalë në Francë. Me fitoren e lehtë 4-0 përballë Rennes, në “Parc des Princes” skuadra e Laurent Blanc barazoi rekordin e vendosur nga vetë parizienët gjatë sezonit të kaluar për pikë të grumbulluara në Ligue 1, me 89. Pas një pjese të parë të karakterizuar nga rreshjet dhe të mbyllur pa gola, ekipit kryeqytetas i mjaftuan vetëm 5 minuta nga fraksioni i dytë për të zhbllokuar shifrat me Maxuell.
Parizienët dyfishuan katër minuta më pas me Zlatan Ibrahimoviç, që shfrytëzoi asistin e Angel Di Maria-s. Sulmuesi suedez shënoi përsëri 12 minuta përpara fundit të kohës së rregullt, duke realizuar golin e 34-t sezonal. Në minutat shtesë, kishte kohë edhe për festën e Cavanit që vulosi shifrat në 4-0. Një sukses i vlefshëm, pavarësisht titullit të fituar matematikisht.
Kjo për faktin se në “Parc des Princes” janë në ndjekje të rekordeve. Përveç skuadrës që synon të vazhdojë të shkruajë historinë, kur kanë mbetur edhe tre ndeshje nga fundi i kampionatit, Zlatan Ibrahimoviç i nevojiten edhe 4 gola për të thyer rekordin 38-vjeçar të Carlos Bianchi te PSG, me 37 rrjeta në një sezon të Ligue 1.
Ndërkohë, Augsburgu është tashmë më i qetë për shanset që ka për të luajtur edhe sezonin e ardhshëm në Bundesliga. Rrjeta të paprekura  dhe barazim pa emocione mes Augsburgut dhe Këlnit në ndeshjen që çeli javën e 32 të Bundesligës, me Mavrajn që nuk ishte mes të grumbulluarve për shkak të një lëndimi muskular që kishte pësuar në stërvitje gjatë javës.
Edhe pse Këlni kishte siguruar matematikisht mbijetesën që një javë më parë me fitoren ndaj Darmstad miqtë ishin ata që u shfaqën më mirë, në minutën e 2 Dominic Maroh dominoi mbrojtjen e vendasve, por goditja e tij me kokë doli pak centimetra jashtë porte. Në të 56 Këlni mbeti me 10 lojtarë, pasi Tboas Welz i dha kartonin e dytë të verdhë Mathias Lehman, dhe Augsburgu u përpoq të përfitonte, por pa mundur të gjejë golin e fitores (min 67) dhe në fund përfundoi 0-0 me Auygsburgun, që nuk arrin të shënojë rekordin sezonal me fitoren e 4 radhazi dhe aktualisht gjendet në kuotën e 37 pikëve në tabelën e klasifikimit.