Berlusconi i pavendosur

Milani është në kaos në të gjitha drejtimet. Ndryshimi në stol dhe emërimi i Brocchi-t nuk shërbeu për t’i dhënë impluse të reja lojës dhe rezultateve të skuadrës, për t’u renditur të paktën në vendin e gjashtë të Serisë A dhe të sigurojë vendin në kualifikueset e Europa League. Por, problemet e kuqezinjve nuk lidhen vetëm me drejtimin teknik. Problemet e klubit janë ato që kanë ndikuar në mënyrë të drejtpërdrejtë në rendimentjen e skuadrës. Përpos mungesës së financave për afrime cilësore, në çështje është kthyer edhe e ardhmja e paqartë.
Drejtuesit e Milanit, me në krye Silvio Berlusconin ende nuk i kanë idetë e qarta të rrugës që do të ndjekin. Dilema më e madhe lidhet me faktin nëse presidenti do të vendosë të shesë apo jo aksionet e “Djallit”. Berlusconi nuk dëshiron që ta lejë skuadrën në nivele kaq të ulëta, por ndërkohë aksionarët e vegjël dhe tifozët kërkojnë me të madhje shitjen e klubit. Mundësia e ndryshimit të pronësisë duket reale, me takimin e javës së ardhshme të programuar me grupet kineze të përbërë nga Alibaba dhe nga Evergrande.
Ndryshe nga historia me Mr. Bee, diskutimet e tanishme pritet të shoqërohen me fakte konkrete, mbi të gjitha me sigurimin e fondeve. Bëhet fjalë për 550 milionë euro, të cilave do t’u shtohen edhe 250 milionë euro të tjera investim. Berlusconi ashtu si edhe aksionarët e vegjël, po presin me padurim që situata të zgjidhet. Edhe tifozët, prej vitesh të lodhur nga një skuadër që cilësohet “Milani B”, duket se janë dorëzuar. Shitja e klubit është mënyra e vetme për t’u kthyer konkurrues.
Ndërkohë, “Corriere Dello Sport” palajmëronte në titullin kryesor të kësaj të enjteje se trajneri i ardhshëm i Milanit, do të jetë Marcelo Lippi, i cili pritet të pasojë në këtë detyrë Christian Brochin, që me barazimin me Carpin dhe humbjen me Veronën ka prenotuar largimin nga kuqezinjtë. Por orët e fundit ka dalë në skenë edhe emri i Manuel Pelegrinit, trajnerit aktual të Manchester Cityt, që do të lirohet nga çdo detyrim kontraktuar me Cityzens në fund të sezonit, edhe nëse kiliani do të arrijë të bëjë mrekullinë, duke fituar Championsin.
Në fakt për mundësinë e afrimit të Marcelo Lippit është folur prej disa muajshm madje fillimisht në postin e drejtorit teknik, por Berlusconi po sheh mundësinë për të arritur një marrëveshje me Manuel Pellegrinin, të cilin e kërkonte edhe në kohën kur drejtonte Malagan.
Skuadrat që ka drejtuar 63-vjeçari gjithmonë kanë zhvilluar një futboll të bukur dhe mjaft të organizuar, ndaj “Cavalieri” do t’ia besonte pa u menduar gjatë postin e trajnerit. Kiliani ka moshën dhe eksperiencën e duhur për të patur sukses edhe në Serinë A. Nuk përjashtohet mundësia që Berlusconi t’i bindë që të dy, sigurisht me detyra të ndryshme, një trajner dhe tjetri drejtor teknik.