City-Real, “paqe” në takimin e parë

Ka përfunduar në barazim 0-0 ndeshja e parë mes Manchester Cityt dhe Realit të Madridit e vlefshme për gjysmëfinalet e Champions League. Reali e nisi këtë takim pa portugezin Ronaldo, i cili mungoi për arsye dëmtimi dhe me shumë gjasa Zidane duhet të bëjë pa të edhe në ndeshjen e kthimit.
Për Manchester Cityn, kjo ishte një ndeshje historike, pasi ishin për herë të parë në gjysmëfinalet e këtij kompeticioni. Anglezët hasën vështirësi në krijimin e aksioneve, por të njëjtën problem patën edhe spanjollët pa Ronaldon në sulm, të paktën në 45 minutat e para.
Në pjesën e dytë, Reali i Madridit ishte më superior, por sërish edhe pse krijuan raste nuk arritën të zhbllokonin shifrat deri në fundin e takimit. Pas barazimit të bardhë në ndeshjen e parë, tashmë mbetet gjithçka e hapur për ndeshjen e kthimit në Madrid, e cila do të luhet me 4 maj në “Santiago Bernabeu”.
Manuel Pellegrini ka bërë të ditur se do të bëjë çmos në ndeshjen e kthimit që të kualifikohen në finale. “Të dy ekipeve u ka munguar kreativiteti. Në kishte më shumë qëndrim, më shumë dëshirë për të fituar ndeshjen, por barazim pa gola nuk është rezultat i keq”, ka deklaruar Pelelgrini.