Atletiko-Bajern, gjykon anglezi Klatenburg

Atletiko-Bajern në “Vicente Calderon” i është besuar arbitrit anglez Mark Klatenburg. Elektriçisti më i famshëm në ishull, i cili konsiderohet edhe bilbili më i mirë anglez që prej tërheqjes së Hauard Uebit, numëron disa precedentë gjykimi si me Bajernin, ashtu edhe me Atletikon. Hera e fundit që ka dhënë drejtësi në një ndeshje të spanjollëve ka qenë barazimi në “Vicente Calderon” 0-0 me PSV-në, në ndeshjen e kthimit të 1/ 8-ve këtë sezon. Përpara kësaj, ai i ka gjykuar “Los Colchoneros” në 5 raste të tjera: Kupa UEFA 2007-’08, përballë Lokomotivës së Moskës (3-3, në Rusi); Ligën e Europës 2010-’11, në vizitën me Arisin e Selanikut (1-0); Ligën e Europës 2011-’12, në transfertën me Hanoverin (1-2); Ligën e Kampioneve 2013-’14, humbja në shtëpi me Milanin (0-1); dhe Ligën e Kampioneve 2014-’15, në fitoren në Malmo (0-2).
Bajerni ka 3 precedentë me 41-vjeçarin: Liga e Kampioneve 2011-’12, në goleadën në shtëpi që i bëri Bazelit (7-0); Liga e Kampioneve 2012-’13, në triumfin në shtëpi 2-0 ndaj Juventusit dhe Ligën e Kampioneve 2014-’15, në triumfin 3-2 ndaj Barcelonës në gjysmë-finale. Por në vitin 2002, Klatenburg u denoncua në “FA” për një fyerje të mundshme të lojtarëve spanjollë të Çelsit gjatë një ndeshjeje Griezman Presion Bajernit me maskën e “Star Wars”-ave.
Ai është çelësi i suksesit së Atletiko Madridit dhe kërcënimi i rivalëve të “El çolo”-s. Është pikërisht ylli francez Antuan Griezman. Dy ditë para gjysmëfinales së Ligës së Kampioneve kundër Bajernit, sulmuesi ka postuar një foto në profilin e tij në “Instagram”, duke mbajtur maskën e një “Stormtrooper-i” të filmave të famshëm “Star Wars”.
Më poshtë, ai ka lënë edhe një mesazh të huazuar nga filmi legjendar: “Forca qoftë me ne”. Kërcënimi është mjaft domethënës dhe frymëzues për “gladiatorët” e Diego Simeoneskundër Mançester Junajtid. Të prekurit ishin Mata, Azpilikueta dhe Torres, ky i fundit sot një lojtar i Atletikos. “El Ninjo” do të jetë përballë tij nesër, ndërkohë që akuza ndaj Klatenburgut nuk u provua asnjëherë.