Gati rinovimi me Suarez

Luis Suarez ka rezultuar protagonisti absolut në radhët e Barcelonës në dy ndeshjet e fundit ndaj Sportingut të Gijonit dhe Deportivo La Corunas, sfida ku sulmuesi uruguajan realizoi nga katër gola, duke i kthyer buzëqeshen Luis Enriques. Në një kampionat me kaq shumë rivalitet, forma e golashënuesit më të mirë të Primera Division e mban Barcelonën në vendin e parë, në kuotë të barabartë pikësh me Atleticon e Madridit.
Sipas “Sport.es”, një media shumë pranë klubit katalan, rinovimi i kontratës se Suarez është bërë më emergjente e zgjatja e bashkëpunimit me Busquets apo Neymar. Për këtë arsye, në përfundim të sezonit, presidenti Josep Maria Bartomeu, do të nisë menjëherë bisedimet me sulmuesin për të gjetur gjuhën e përbashkët për zgjatjen e kontratës. Statistikat e Suarezit dhe gjuha e përbashkët në fushë me Lionel Mesin, janë argumenta të mjaftueshëm për t’i besuar për një kohë shumë më të gjatë uruguajanit.
Sigurisht, që nuk do të lihet pas dore rinovimi i kontarës së Neymar, pavaërisht se nuk po kalon momentin e tij më të mirë të sezonit. Tifozët e Barcelonës kërkojnë me çdo kusht që të blindohet për të shmangur çdo tundim që mund t’i vijë nga ofertat faraonike të klubeve të mëdha europiane.