Besnikëri Juventusit

Gianluigi Buffon dhe Juventus një dashuri e pafundme. Gardiani i portës së bardhzinjve në një interivstë dhënë për “Corriere dello sport” ka folur në lidhje me karrierën e tij tek Juventus, nga rënia në Serinë B dhe rikthimi i zonje së vjetër në majën e futbollit italian. Kapiteni i bardhezinjve shprehet se në momentin më të keq të klubit pas skandalit Calciopoli, ofertat ndaj tij ishin të shumta por, futbolli sipas Buffon nuk është biznes. “Vendosa të qëndroj, sepse doja të tregoja vlerat që ka futbolli, jo vetëm në teori, por edhe në praktikë. Futbolli nuk është binzes është çështje ndjenjash sipas meje dhe unë vendosa të qëndroj tek Juventus”, u shpreh Bufon.
Më tej, Buffon flet dhe për startin e dobët në kampionat, ku pas humbjes me Sasuolon e gjithë skuadra u bind se të arrinin 25 fitore nuk ishte një mision i pamundur, pasi një rrugëtim të tillë e kishte bërë edhe më parë. “Zhvilluam një bisedë më të gjithë lojtarët e skuadrës dhe stafin. E dinim që nëse do të vazhdonim kështu, kritikat ndaj nesh do të ishin të mëdha dhe askush nuk do të na kursente. Bëmë disa llogari dhe arritëm në konkluzionin se të arrinim 25 fitore nuk ishte diçka e pamundur dhe kështu që pas atij momenti skuadra u ringrit”, tha portiere i Juves dhe kombëtares italiane.
Për momentin, kapiteni i bardhezinjve as që e mendon të tërhiqet nga futbolli, përkundrazi, ai i ka vënë vetes disa objektiva që dëshiron të arrijë. “Dua që edhe për dy vitet e ardhshme të vazhdoj të luaj. Dëshiroj të jem pjesëmarrës edhe në botërorin e gjashtë. Do të ishte një rekord historik. Më pas do të bëj një vlerësim të situatës dhe të mundësive që do të më ofrohen”, përfundoi Bufon.
Ndërkohë, në shtëpinë e Juventusit kanë nisur të mendojnë për sezonin e ardhshëm. Titulli i 5 kampion radhazi në Serinë A është vetëm 1 fitore larg për Juventusin. Për të fituar edhe në Europë bardhezinjtë duhet të ruajnë grupin aktual dhe të përforcohen me të tjerë elementë cilësorë, edhe pse më e rëndësishme për “Zonjën e Vjetër”, aktualisht është të mbajë në skuadër xhevahirët e saj. Duke filluar nga Paul Pogba për të vazhduar me Paulo Dybalan dhe Alvaro Moratën. Për këtë të fundit po flitet shumë se Reali i Madridit do të riblejë kartonin e tij për shumën e 30 milionëve euro siç është përcaktuar në kontratë, megjithatë te Juventusi nuk dorëzohen dhe pas 20 milionë eurove fillestare janë gati t’i ofrojnë klubit Blanco, 25 milionë euro të tjera për të bërë përfundimisht të tyrin sulmuesin spanjoll. Pavarësisht ofertave edhe Paulo Dybala do të qëndrojë.