Dështon ndërmjetësimi i BE në Maqedoni

Bashkimi Europian e anuloi pak para fillimit takimin e planifikuar pёr tё premten (22.04) nё Vjenё pёr zgjidhjen e krizёs politike nё Maqedoni. Zёdhёnësja e Politikёs sё Jashtme tё BE-sё, Maja Kocijançiç, komunikoi nё Bruksel, se takimi i planifikuar nuk do tё zhvillohet.
Katёr partitё kryesore politike ishin ftuar nё bisedimet e Vjenёs, shtoi zёdhёnёsja e BE-sё. Opozita njoftoi, se ajo do t’i bojkotojё bisedimet nёse qeveria nё Shkup nuk i shtyn zgjedhjet e planifikuara pёr nё qershor dhe nёse nuk heq dorё nga amnestia e shpallur prej presidentit Gjorgje Ivanov. Si BE-ja ashtu edhe SHBA-ja patёn deklaruar, se ndёrkohё nё Maqedoni nuk ekzistojnё kushtet e pёrshtatshme pёr zgjedhje mё 5 qershor.
Kryetari i partisё opozitare LSDM, Zoran Zaev, e anuloi pjesёmarrjen nё takimin e Vjenёs dhe kёrkoi, qё shfuqizohet ligji i diskutueshёm i amnistisё sё shpallur nga presidenti Gjorgje Ivanov. Ky amnistoi sё fundi tё gjithё politikanёt, tё cilёt janё implikuar nё skandalin e korrupsionit dhe tё aferёs sё pёrgjimeve. Zaev kёrkoi edhe shtyrjen e zgjedhjeve parlamentare tё shpallura pёr 5 qershor.
Opozita do t’i bojkotojё zgjedhjet, sepse nuk janё pёrmbushur kushtet. Ndonёse Gruevski dha dorёheqjen nё janar, mendohet qё ai vazhdon tё luajё fijet nё prapaskenё.

Paralajmёrim pёr “pasoja tё rёnda”
BE-ja shprehu shqetёsim dhe paralajmёroi pёr “pasoja shumё tё rёnda” pёr Maqedoninё, nё rast se nuk arrihet njё marrёveshje pёr krizёn, qё po vazhdon prej mё shumё se njё viti. Konflikti u shkaktua prej bisedave tё pёrgjuara ilegalisht tё ish-kryeministrit Nikola Gruevski gjatё telefonatave me bashkёpunёtorё tё ngushtё. Regjistrimet dёshmojnё pёr korrupsion nё shkallё tё gjerё, nepotizёm, presion ndaj drejtёsisё dhe nёnshtrim i mediave e kriminalizim i kundёrshtarit politik.
Ditёt e fundit Maqedonia ёshtё pёrfshirё edhe nga protestat masive kundёr vendimit tё presidentit pёr amnistimin e politikanёve tё korruptuar.