Alcantara: Bayerni do suksesin e trefishtë

Objektivi i madh i Bayern Munich në këtë sezon është suksesi i trefishtë, pra fitimi i Bundesligës, Kupës së Gjermanisë dhe Champions League. Deri tani bavarezët i kanë të gjitha kartat në rregull, pasi kryesojnë me 7 pikë avantazh ndaj Dortmundit, kampionatin, janë kualifikuar në finalen e Kupës ku do të sfidojnë pikërisht verdhezinjtë, dhe ndodhen edhe në fazën gjysmëfinale të Champions League. Gjithsesi në kampin e kampionëve të Gjermanisë e dinë që nuk kanë fituar ende asgjë dhe përqendrimi është shumë i madh për ta mbyllur në mënyrën më të mirë këtë sezon.
Në një intervistë mesfushori Thiago Alcantara përveç se vlerësoi influencën që ka trajneri Pep Guardiola në skuadër theksoi futbollistët dhe stafi teknik i Bayern-it do të bëjnë gjithçka për të arritur suksesin e trefishtë në këtë sezon. Futbollisti me origjinë braziliane, por që përfaqëson Spanjën më tej shtoi, se vëmendja e të gjithëve në skuadër është vetëm te ndeshja e radhës ndaj Herthës së Berlinit në Bundesliga. Në lidhje me gjysmëfinalet Champions-it, ku Bayerni do të ketë përballë Atleticon e Madridit, Thiago deklaroi se përballë Los Colchoneros, kualifikimi në finale do të jetë një mision shumë i vështirë për bavarezët.