Terrori në Universitete, burri i ministres i vetëm në garë

Një tjetër rast që dëshmon terrorin në zgjedhjet në universitete ishte edhe ai i bashkëshortit të ministres i cili kandidonte pa patur asnjë rival përballë. Berisha tha se ky rast dëshmon terrorin që është ushtruar në universitete.
“Sot është një ditë e veçantë për vendin. Dje të gjitha universitetet bënë zgjedhje. Si u zhvilluan zgjedhjet akademike? Që të gjitha në shenjën e Edi Ramës, në shenjën e Edvin Shullazit. Në Vlorë, Koço Kokëdhima përzuri kandidatin, sepse gara duhej të bëhej në stilin “alla Rama”, me një kandidat të vetëm. Burri i ministres fitoi me 97% me një kandidat të vetëm në garë.
A mund të më thuash pak këtu se çfarë ju bëre ti atyre rivalëve të burrit tënd, që u tërhoqën të gjithë? Sot do të doja shumë t’i çoja një urim botës akademike dhe uroj të gjithë ata që janë zgjedhur me dy kandidatë. Dënoj garën me një kandidat si një akt të shëmtuar. Dënoj ndërhyrjen e krimit. Një akt i paprecedent ai që ndodhi. E arrestoi Edi Rama Shullazin tha. Jo more jo. Polici i Edi Ramës nuk pranonte ta arrestonte. Përgëzoj Prokurorinë për aktin e saj dhe i jap mbështetje të plotë.
Perandorinë e krimit, Emiljano Shullazi e krijoi nëpërmjet tytës së armëve, nëpërmjet falsifikatorëve, nëpërmjet gjykatësve dhe prokurorëve. I bëj thirrje prokurorit të Përgjithshëm, i bëj thirrje kryetarit të Këshillit të Lartë të Drejtësisë, të studiojë në detaje dosjen “Shullazi”, se është fytyra më e shëmtuar e kësaj qeverie organizatë kriminale. Po të doni i marrim një nga një krimet e tij. Saje Qorri tha se e arrestova me një sms. E kuptoni se ku jemi, të arreston Saja me një sms. Me këtë shndërrim në organizatë kriminale që i keni bërë qeverisë së vendit, në mënyrë absolute po e çoni vendin drejt një konflikti të pashmangshëm të të gjitha llojeve” theksoi Berisha.