Napoli rikthehet tek fitorja, 6 gola Bolonjës

Skuadra e Napolit fitoi me rezultatin e thellë 6-0 ndaj Bolonjës, duke mos iu ndarë Juventusit në luftën për titull. Me tri pikët e marra, ekipi i Sarrit shkon në kuotën e 73 pikëve në vendin e dytë, ndërsa bardhezinjtë e Alegrit kryesojnë Serinë A me 79 pikë.
Serinë e golave për blutë e Napolit e hapi Gabiadini në minutën e 10′. Ai dyfishoi shifrat rreth 25′ minuta më pas, duke përcaktuar edhe rezultatin e pjesës së parë. Por seria e golave për Napolin nuk u ndal këtu. Mertens çoi shifrat në 3-0 në minutën e 58′ të pjesës së dytë dhe në minutën e 80′ dhe të 88′, ai realizoi dy gola të tjerë që i dhanë siguri ekipit për të besuar ende te titulli.
Goli i gjashtë për Napolin u realizua nga David Lopes në fund të ndeshjes. Rezultati i thellë rëndon mbi Bolonjën, e cila ndalet në kuotën e 37 pikëve në vendin e 13, 6 pikë larg zonës së rrezikut.
Formacionet zyrtare:
Napoli (4-3-3): Reina; Hysaj, Albiol, Koulibaly, Ghoulam; Allan, Jorginho, Hamsik; Callejon, Gabbiadini, Mertens
Bolonja (4-3-3): Mirante; Mbaye, Oikonomou, Rossettini, Constant; Taider, Diawara, Brighi; Zuniga, Acquafresca, Giaccherini.