Revolta qytetare për prishjet masive të banesave në Vlorë

Qindra qytetarë në Vlorë protestuan dje, duke bllokuar rrugën për të kërkuar të drejtën e tyre të shpronësimit sipas ligjit, për ndërtimin e rrugës transballkanike. Protestuesit kërkuan një proces të drejtë të shpronësimit, pasi me vlerat e dhëna nga qeveria, ata nuk mund të sigurojnë dot strehim. Kryetari i degës së PD të Vlorës, Moisi Meminaj thotë se Partia Demokratike është vënë në mbështetje të qytetarëve.

-Zoti Moisi, a mund të na thoni si është bërë vlerësimi i banorëve nga qeveria për ndërtimin e rrugës Transballkanike?
Në Vlorë, rruga Transballkanike e projektuar dhe financuar gjatë qeverisjes së Partisë Demokratike ka përfunduar si trase deri në asfaltimin e plotë. Ky investim për qytetarët e Vlorës po përdoret sot si pretekst për të vjedhur pronat e qytetarëve që janë afër rrugës. Rama-Kokëdhima-Leli duan të prishin shtëpitë e banorëve që janë afër rrugës, ndërkohë që ngjitur me to kanë dhënë leje për pallate. Po dhunojnë invalidë, gra dhe fëmijë, sepse janë verbuar nga lukunia për para. Duan të ndërtojnë pallate në pronat 100-vjeçare të banorëve, duke i nxjerrë në rrugë të madhe.

-A do t’i vazhdojnë protestat banorët për të kërkuar vlerësimin real të pronës së tyre?
Protesta dhe rezistenca është e vetmja rrugë për qytetarët. Banorët kërkuan mbështetjen e PD dhe ne iu përgjigjëm kërkesës së tyre. Risia në këtë protestë është se banorët kërkuan mbështetjen e PD. Brenda dy ditëve kam marrë mesazhe nga qytetarë nga Vlora, por dhe emigrantë që kërkojnë mbështetjen e PD në çështje të ndryshme. Mesazhi është i qartë PD ka fituar besimin e qytetarëve, e cila ka qenë sfida jonë kryesore pas 2013.

-Cili do të jetë qëndrimi i PD të Vlorës në vijim?
Partia Demokratike qëndron në mbështetje të plotë të tyre. Kryetari i PD së Vlorës, Moisi Meminaj dhe dega e PD Vlorë po qendron në mbrojtje të qytetarëve, duke u angazhuar maksimalisht për shqetësimin e tyre. Së bashku me Sekretaren për Marrëdhëniet me Publikun, Grida Duma, ishim në mbështetje të banorëve. PD do të mbështesë qytetarët dhe do të ndjekë në çdo hallkë institucionale grabitjen dhe dhunimin e së drejtës së pronësisë.

-A ka patur mbështetje nga qytetarët vlonjatë për banorët që nuk u është bërë vlerësimi real i pronës nga qeveria?
Mjaft qytetarë vlonjatë i janë bashkuar protestës së banorëve që kërkojnë një proces të drejtë të shpronësimit, pasi me vlerat e dhëna nga qeveria, ata nuk mund të sigurojnë dot strehim. Sot protestës iu bashkuan edhe shoferët, të cilët protestuan me banorët, duke bllokuar për më shumë se një orë rrugën.
Tashmë jam mëse i bindur se qytetarët vlonjatë e kanë kuptuar përfundimisht se Rama – Kokëdhima-Leli thjesht i kanë përdorur për t’u marrë votat dhe votëbesimin e tyre e përdorën për t’u grabitur pronat.

Reagimi qytetar

Sekretarja e Marrëdhënieve me Publikun dhe Sekretari për Aksionin qytetar në PD, Grida Duma thotë se, situata është alarmante. “Kjo është një situatë alarmante dhe emergjente. Banorët thonë që, nuk kemi dalë ne në rrugë, por ka ardhur rruga tek ne. Situata këtu është me disa standarde dhe bëhen bashkë disa padrejtësi. Bëhet bashkë fakti që këta janë banorë, të cilët janë në trojet e tyre me dhjetëra vite, janë njerëz që kanë ndërtuar në tokat e tyre dhe ata që kanë një çertifikatë shikojnë që për dikë është një çmim tjetër me 320 dhe për dikë tjetër me 395. Me këtë çmim s’mund të kenë më një shtëpi. Ata kanë ndërtuar shtëpi mbi pronën e tyre dhe kjo qeveri e legalizimit falas, është e njëjta qeveri që nuk jep mundësinë edhe pse ata kanë paguar këstet e legalizimit, e jo më falas, por që t’ia njohë për dëmshpërblim atë pjesë që e kanë ndërtuar mbi pronën e tyre.
Situata nuk mbaron këtu, pasi më poshtë është një gjendje edhe më kriminale përsa i përket pronës, pasi janë prishur me dhjetëra shtëpi për një rrugë që nuk është bërë akoma, i kanë nxjerrë jashtë dhe nuk u kanë dhënë dëmshpërblimin dhe jetojnë me qera pa e ditur si do i presë e nesërmja. Situata është e tillë që qytetarët bashkë me opozitën, me PD-në e Vlorës dhe ne të gjithë bashkë me shoqërinë civile, duhet të luftojnë për shtëpitë e tyre, sepse çdokush e di që punohet një jetë e tërë për një shtëpi. Do bllokohet rruga, do merren masa dhe ne si PD do të vijojmë t’i mbështesim qytetarët, sepse kjo që po ndodh këtu është dhunë pushteti dhe mund t’i ndodhë kujdo. Jemi në absurd të madh, sepse janë shpronësuar dhe rruga nuk është bërë dhe dikush të thotë se ka mundësi ta japin edhe për pallate. Kryetari i Bashkisë i thotë dikujt që nuk kam çfarë t’u jap. sepse e dini që kryeministri gënjen. Pra. qytetarët janë në ankth për gjënë më të rëndësishme të jetës së tyre, edhe njerëz me karrige me rroga që nuk dinë se ku të përplasin kokën me 30 mijë lekë të vjetra asistentë. Nuk do ta lëmë me kaq”, tha Duma.

76 metra katrorë është vlerësuar vetëm 29 milionë lekë

Sekretarja e Marrëdhënieve me Publikun dhe Sekretari për Aksionin qytetar në PD, e quajtën të drejtë rezistencën e banorëve dhe i siguruan për mbështetjen e opozitës. “Kam dy kate nga 76 metra katrorë dhe ma kanë vlerësuar vetëm 29 milionë lekë. Kam marrë edhe kredi dhe e paguaj çdo muaj nga 430 mijë. Po tani kush e paguan kredinë?!”, tha një protestues.
“Ne mbetemi të gjithë në rrugë me ato çmime qesharake shpronësimi, me 320 mijë lekë të vjetra për metër katrorë dhe 68 mijë lekë të vjetra për tokën, dhe nuk arrijmë dot të blejmë as një hyrje me dhomë e guzhinë. Jemi të gjithë vlonjatë dhe asnjë nuk është i ardhur”, tha një protestuese.
“Zotëria këtu që është i paralizuar, është vetë i gjashtë në shtëpi me një të punësuar dhe merr vetëm 30 mijë lekë asistencë. Nuk i kanë dhënë ende shpronësimin, sepse i thonë ke tapitë e vjetra dhe na duhen të reja. Ku të mundet ai me këtë gjendje?!”, tha një banor.
“Edi Rama të erdhi, të kërkoi votën me premtimin e një qeverie solidare që do të thotë që njerëzit e pamundur t’i ndihmojmë ne që kemi mundësi. Por ata që kanë mundësitë më të mëdha janë këta në qeverisje dhe ata s’mund t’u nxjerrin nga shtëpia dhe për të qendruar ata kryeministra, apo ministra, për të marrë pronat tuaja me 0 lekë. Të gjithë banorët këtu do të jenë në mbështetjen tënde për ta kthyer në një simbol rezistence dhe proteste këtë dhe në rast se nuk ndalin tek ty, të gjithë ne sot me këta qindra banorë dhe së bashku me PD, herën tjetër do të jemi më shumë dhe ju nuk duhet t’i lironi banesat për t’u nxjerrë në rrugë, sepse duan të bëjnë pallate. Policët nuk mund t’u nxjerrin, sepse s’mund të shkelin ligjin. PD është me ligjin, është për bërjen e investimeve dhe rruga këtu ka përfunduar, por duan t’u nxjerrin, sepse anash rrugës duan të bëjnë pallate. Të përballemi dhe këtë zotëri ta kthejmë në simbol”, u shpreh Salianji.