Garda merr në mbrojtje miun e haleve të Kuvendit

Deputeti i PS Erion Brace, duke folur gjate nje seance parlamentare, ku maxhoranca dhe opozita kane debatuar ne lidhje me situaten politike ne vend.

Parlamenti është përfshirë dje nga një incident i rëndë, pas provokimeve dhe gjuhës prej ordineri të deputetit Braçe. Kjo situatë, e cila ka vazhduar për disa minuta nuk është ndërprerë menjëherë nga kryetari i Kuvendit Meta, por është lejuar duke rrezikuar edhe një konfrontim fizik mes deputetëve.
Gjithçka ka nisur pas denoncimit të një tenderi në Divjakë, Bashkia e cila drejtohet nga Fredi Kokoneshi, i cili njihet edhe si një mik i ngushtë i deputetit Braçe. Në Prokurori madje ka edhe një padi penale për një aferë korruptive mes Kokoneshit dhe Braçes në lidhje me shfrytëzimin e Karavastasë si projekt biznesi mes këtyre dy personazheve. Denoncimi i Berishës ka sjellë edhe reagimin e Braçes, duke përdorur një fjalor prej ordineri fillimisht ndaj deputetit Ristani dhe më pas ndaj ish-Kryeministrit. Kjo ka sjellë fillimisht reagimin e Berishës dhe më pas në drejtim të podiumit është drejtuar edhe kryetari i Grupit parlamentar të PD, Paloka. Kjo ka bërë që Garda të marrë në mbrojtje deputetin që konsiderohet edhe si miu i haleve të Kuvendit, Braçen. Me rifillimin e seancës, PD ka kërkuar mbledhjen urgjente të Byrosë së Kuvendit për të marrë masa për të përjashtuar deputetin, Braçe. Kjo kërkesë është pranuar pjesërisht nga Meta. Ai është shprehur se do ta mblidhte Byronë, por pas përfundimit të seancës. Kjo është kundërshtuar nga deputetët e PD. Në mënyrë provokuese Meta i ka dhënë sërish fjalën Braçes dhe ndërsa ai është afruar në podiumin e Kuvendit, një tjetër deputet i PD është drejtuar drejt tij për t’u sqaruar. Kjo ka sjellë sërish ndërhyrjen e Gardës së Republikës për të shpëtuar miun e haleve të Kuvendit. Meta është detyruar që të ndërpresë sërish seancën e Kuvendit dhe pas diskutimeve të gjata në Byronë e Kuvendit nuk është konkluduar në përjashtimin e deputetit Braçe. Kjo ka sjellë edhe bllokimin e plotë gjatë ditës së djeshme të Kuvendit.

Byroja provokon, nuk përjashton goren

Në mënyrë të paprecedent, Byroja e Kuvendit ka refuzuar dje kërkesën e PD për përjashtimin e deputetit socialist, Erion Braçe, pas fjalorit shthurës të këtij të fundit ndaj deputetëve të mazhorancës nën pretekstin se kërkonte më shumë kohë.
Nënkryetari i Byrosë së Kuvendit, Edmond Spaho ka deklaruar dje se nuk do të marrë më pjesë në mbledhjet e këtij organi në shenjë proteste ndaj sjelljes së mazhorancës, e cila sipas tij nuk ka pranuar kërkesën e opozitës për përjashtimin e deputeti Erion Braçe. Ndërsa PS ka kërkuar përjashtimin e 4 deputetëve të PD-së. Pas mbledhjes së Byrosë për sherrin e ndodhur në Kuvend, Spaho informoi se nuk është marrë asnjë vendim, pasi mazhoranca punon me 2 standarde.
Partia Demokratike ka kërkuar 10 ditë përjashtim të deputetit Erion Braçe pas situatës së tensionuar që ndodhi dje në Kuvend. Pas mbledhjes së Byrosë së Kuvendit, deputetit Edmond Spaho tha se nuk do ta marrin më pjesë në Byronë e Kuvendit, pasi ajo nuk është më produktive. Ai tha se mazhoranca kërkoi kohë për të shqyrtuar çështjen.
“Nëse do të vazhdohet me standarde të dyfishta gjendja do të percepitojë keq e më keq. Është negative për Parlamentin të përdoret fjalor fyes. Tolerimi i akteve të tilla, kur janë dënuar vetëm njëra palë po çon në eskalimin e këtyre ngjarjeve. Jemi që të ballafaqohet kushdo që thyen rregullin. Qëndrimi i mazhorancës ishte në përkrahje të deputetëve të vet që ishin iniciuesit. Së bashku me zotin Shehu shprehëm pakënaqësinë tonë. Byroja nuk e mori vendimin për shkak të standardit të dyfishtë. E pavlerë të mblidhemi. Unë vetë nuk kam për të marrë më pjesë në punimet e Byrosë. Braçe theu rëndë rregulloren e Kuvendit”, deklaroi Spaho.
Sipas tij, është në praktikën e kësaj mazhorance që përpiqet t’i “balancojë” çështjet. “Në çdo rast tolerimi i sjelljeve të tilla çon në përkeqësimin e situatës. Nëse do të ishte vepruar nga Byroja që në mbledhjen e kaluar, nuk do të kishte ndodhur kjo. Kemi kërkuar largimin e Braçes për 10 ditë. Unë gjykoj që është pa kuptim të marrim pjesë në mbledhjen e Byrosë. Nuk zgjidh asnjë çështje. Nuk u mor asnjë vendim sepse mazhoranca dëshiron kohë të shqyrtojë këtë rast, për ta shtyrë derisa të dalë nga vëmendja e Kuvendit”, tha Spaho.
“Fjalori i Braçes ishte pjesë e një qëndrimi arrogant, por është një sjellje e përsëritur e këtij deputeti ndaj kolegëve të palës tjetër. Ky deputet i është drejtuar me fjalor fyes deputetëve, por Byroja m’i hodhi poshtë këto pretendime me argumentin se nuk kemi prova filmike. Për çudi sot u ndeshëm me një qëndrim të kundër. Ata thanë se duhet kohë për ta shqyrtuar ngjarjen dhe të marrin një vendim. Duan kohë më shumë. Tolerimi i akteve të tilla, siç ka ndodhur në të shkuarën, po na çon në eskalimin e këtyre ngjarjeve. Kushdo që thyen rregullin jemi që të ballafaqohet me masat. Por qëndrimi i mazhorancës ishin në përkrahje të deputetëve të vet. Ne shprehëm pakënaqësinë tonë që Byroja e Kuvendit meqenëse i kishin të gjitha provat nuk dhanë vendim. Bashkë me Shehun vendosëm që është e pavlerë të marrim pjesë në mbledhjet e Byrosë. Unë nuk do të marr më pjesë në mbledhjen e Byrosë së Kuvendit. Kemi kërkuar largimin e tij për 10 ditë. Ne vendosëm mos marrim pjesë në Byronë e Kuvendit”, tha Spaho. Më herët, Grupi parlamentar i Partisë Demokratike kërkoi mbledhjen e Byrosë së Kuvendit për të analizuar sjelljen e kreut të Komisionit të Ekonomisë, Erion Braçe. Deputeti i PD-së, Edmond Spaho tha se deputeti Braçe duhet të përjashtohet. “Kemi bërë kërkesë që të mblidhet Byroja dhe të marrë në shqyrtim sjelljen e kreut të Komisionit të Ekonomisë që ofendon nga foltorja me fjalor nga më banalët deputetët e opozitës. Është shprehje sistematike e qëndrimit të mazhorancës. Arrogancë që është manifestuar gjatë këtyre 3 viteve me mosrespektimin e Kushtetutës së vendit apo në përdorimin e fondeve publike nëpërmjet formave dhe mënyrave që po prodhojnë para për individë të mazhorancës”, tha Spaho. Ai tha se beson në dënimin maksimal të Braçes. “Ne kemi bërë kërkesë që të merret masë ndaj zotit Braçe. Në përputhje me rregulloren besoj se do të marrë dënimin maksimal”, u shpreh deputeti demokrat. Spaho tha se kjo është sjellje e përsëritur duke kujtuar ofendimet ndaj deputetëve të PD-së. “Rasti ndaj kolegeve tonë dhe nga Kuvendi u tha se nuk kemi rekorde, gjurmë të fjalorit që përdori dhe e kaloi pa u përjashtuar ndërkohë që ndaj deputeteve të opozitës u morën masa”, deklaroi Spaho.

A.Shahini