Sulmet terroriste në Bruksel, një nga kamikazët ka punuar në Parlamentin Evropian

Detaje të reja zbardhen në lidhje me sulmet terroriste në aeroportin e Brukselit, më 22 mars, ku humbën jetën 35 persona dhe u plagosën me dhjetëra të tjerë.

Një nga kamikazët që shpërtheu në aeroportin e Zaventem ka punuar për dy muaj në Parlamentin Evropian. Një muaj në verën e vitit 2009 dhe një muaj në vitin 2010, i punësuar nga një kompani e jashtme pastrimi me një kontratë studenti.

Lajmi u bë i ditur nga Ansa dhe pak orë më vonë u konfirmua dhe nga vetë Parlamentit Evropian, me anë të një deklarate për shtypin.

Identiteti i terroristit që punonte në Parlamentin Evropian mbahet sekret, por mediat shkruajnë se nuk është asnjë nga dy terroristët që shpërthyen në aeroport, por është Najim Laachraoui, prodhuesi i bombave dhe një prej organizatorëve të sulmeve kamikaze në Paris më 13 nëntor.

Najim Laachraoui i cili ishte bashkë me dy vëllëzërit që e hodhën vetën në erë, u arratis nga aeroporti pas sulmit.

Ai dyshohet se ka prodhuar bomba që janë shpërthyer në Paris më 13 nëntor dhe besohet se ka krijuar bomba tjera që vranë 35 persona dhe plagosën dhjetëra të tjerë gjatë shpërthimit në aeroportin e Brukselit më 22 mars.
Najim momentalisht është personi më i kërkuar në Evropë pasi vitin e kaluar i shpëtoi kapjes së policisë kur u kthye nga Siria.