Zanetti beson tek Roberto Mançini

Javier Zanetti mbështet Roberto Mançinin. Zëvendës/presidenti i Interit ka dalë në mbështetje të teknikut të zikaltërve Roberto Mançini, pavarësisht rezultateve jo të mira që ka arritur skuadra në fazën e dytë të kampionatit. Gjithçka nisi mirë për zikaltërit, duke arritur një sërë rezultatesh pozitive gjatë fazës së parë, por tanimë Interi e sheh veten 18 pikë pas Juventusit kryesues dhe misioni për një biletë për në Champions League, duket se është një kapitull i mbyllur. Humbja ndaj Torinos e ka thelluar akoma dhe më shumë diferencën mes Interit dhe Romës të vendit të tretë. Sidoqoftë ish-kapiteni i zikaltërve, Javier Zanneti del në mbështetje të Roberto Mançinit dhe shprehet se nuk duhen humbur shpresat për një biletë në Champions League:
“Ne kemi besim të plotë tek Mançini. Është vërtetë që në fazën e parë të kampionatit skuadra ishte më solide, por gjithashtu ne e dinim se rrugës do të hasnim shumë vështirësi. Të gjithë janë shumë të zemëruar me ne pas humbjes kundër Torinos, por unë besoj se arritja e vendit të tretë është ende e mundur edhe pse misioni është bërë shumë më i komplikuar. Do të duhet të japin maksimumin në çdo takim që na ka mbetur”, u shpreh Zaneti.
Ndërkohë, Inter dhe Seedorf janë përfshirë në skandalin e Panama Papers. Mesi di si të driblojë por nuk di se çfarë firmos. Prej ca kohësh organet fiskale po e markojnë si Sergio Ramos në El Clasico, edhe pse argjentinasi driblimin më të vështirë e tentoi, kur u shpreh në lidhje me skandalin e Panama Papers, që ka zbuluar emrat e atyre që përfitojnë nga parajsat fiskale për të fshehur të ardhurat, duke deklaruar “Unë nuk shikoj se çfarë firmos, firmos atë që më thotë im atë”. Më pas, familja Mesi reagoi me një komunikatë ku i etiketon si të gënjeshtërta akuzat, por nuk është vetëm Lionel Mesi mes njerëzve të sportit që kanë të bëjnë me skandalin e Panama Papers.
Lista e atyre që akuzohen se kanë tentuar të fshehin të ardhurat në Parajsën Fiskale është zgjeruar pas Mesit dhe Michel Platini, dy emrave të parë që dolën në dritë nga bota e sportit edhe me të tjerë të njohur si Clarence Seedorf dhe Jarno Trulli e deri te kontrata e Nico Rosberg me Mercedes. Në Panama kanë arkëtuar të ardhurat e tyre dhe ish-futbollistë të tjerë, si Ivan Zamorana dhe Gabriel Heinze, si dhe Leonardo Ulloa që tani po magjeps me Leicester. Nuk mungojnë në listën e dokumenteve të dala së fundmi në dritë dhe emra klubesh të rëndësishëm. mbi të gjithë Interi, por dhe Boca Juniors në Argjentinë edhe pse në klubin zikaltër në reagimet e para kanë deklaruar se janë të qetë dhe se nuk rrezikojnë asgjë.