Skandali i “Panama Papers”, dorëhiqet Kryeministri i Islandës

Pas presioneve të vazhdueshme nga deputetët e opozitës si dhe nga protestat masive të qytetarëve, Kryeministri i Islandës, Sigmundur David Gunlaugson, ka dhënë dorëheqjen. Megjithatë, dorëheqja e tij nuk është zyrtarizuar ende pasi ende nuk është bërë njohja nga Presidentit si dhe nga aleatët e koalicionit qeverisës. Gunlaugson dyshohet se ka fshehur miliona dollarë pasuri nëpërmjet kompanive off-shore me ndihmën e kompanisë ligjore Mosak Fonseka.

Kryeministri i Islandës, Sigmundur David Gunlaugson, ka dhënë dorëheqjen pas presionit të ushtruar nga deputetët e opozitës si dhe nga protestat masive të qytetarëve për shkak të dyshimeve mbi përfshirjen e tij në skandalin e kompanive off-shore. Megjithatë, pavarësisht vendimit të Kryeministrit, zyrtarizmi i dorëheqjes mund të bëhet vetëm pas njohjes nga aleatët e koalicionit qeverisës si edhe nga Presidenti i vendit.

Në bazë të materialeve të publikuara nga grupi investigativ i gazetarëve, Kryeministri i Islandës raportohet se kisthe në bashkë-pronësi një kompani off-shore me bashkëshorten e tij.

Sipas akuzave, ai dyshohet të ketë fshehur miliona dollarë nëpërmjet parajsave fiskale.

Dorëheqja e tij shënon pasojën e parë madhore të skandalit të Panamasë. Mediat kanë raportuar gjithashtu se postin e tij mund t’a zërë ministri i agrokulturës në qeverinë aktuale, Sigurður Ingi Jóhannsson.

Më herët, mijëra njerëz kanë protestuan përpara godinës së parlamentit, duke kërkuar dorëheqjen e kryeministrit Sigmundur Gunnlaugsson.

Mediat lokale thonë se në sheshin përpara parlamentit në Rejkjavik ishin mbledhur rreth 10 mijë persona, një shifër kjo që sipas policisë nuk ishte parë kurrë më parë në një demonstratë.