Vritet zëdhënësi i Al Kaedës

Zëdhënësi i Al Kaedës, organizatë e lidhur me Al Nusrën, është në mesin e 20 apo më shumë xhihadistëve të vrarë gjatë sulmet ajrore në Siri.

Sipas Observatorit sirian për të drejtat e njëriut,  Abu Firas al-Suri  vdiq bashkë me djalin e tij, gjatë bombardimeve në provincën  Idlib të dielën.

Sipas të dhënave, në mesin e viktimave ka edhe militantë të huaj, teksa sulmet ajore nuk është ende e qartë nëse janë kryer nga forcat siriane apo ato ruse.

Në Siri është vendosur një armëpushim i përkohshëm ndërmjet forcave qeveritare dhe rebelëve, por në të nuk  përfshihet Fronti al Nusra apo i ashtuquajturi Shtet Islamik.