Mbrohet Mesi: Nuk i lexoj ato që firmos

Denoncimi vjen nga media të ndryshme. Studiot ligjore ndërkombëtare si dhe banka të ndryshme kanë trensferuar shuma marramendëse parash në parajsat fiskale në Panama për llogari të grupeve krimimale, liderëve politike, fuksionarëve të agjencive të inteligjencës, por edhe të personazheve të njohura të sportit. Denoncimi vjen nga media të ndryshme ndërkombëtare që kanë botuar materialet e zbuluara nga gazetarët investigativë dhe Wikileaks. Njerëzit me pushtet që kanë përfituar nga kjo skemë kriminale janë presidenti i Rusisë. Vladimir Putin, familjarë të liderit kinez Xi Jinping, të afërm të presidentit ukrainas Poroshenko, Mbretit Saudit dhe të kryeministrave të Islandës dhe Pakistanit.
Më pas. zbulohet emri i Lionel Mesit, i cili ka kaluar peripeci ligjore edhe në Spanjë, ku është akuzuar për evazion fiskal. Sulmuesi argjentinas, sipas dokumentave të zbuluara, i është drejtuar studios “Mossack Fonseca” për të krijuar një shoqëri në Panama, e cila do të menaxhonte përfitimet nga të drejtat e imazhit, me qëllim shmangien e taksave.
Emra të tjerë të botës së futbollit të zbuluar nga miliona faqe dokumentash janë Michel Platini, Ivan Zamorano, Gabriel Heinze, lojtari i golfit Nick Faldo dhe ish-piloti i Formula 1 Jarno Trulli. Gjithashtu shfaqet edhe emri i Luca di Montezemolo dhe i drejtuesve të futbollit afrikan, të akuzuar edhe për skandalin e FIFA-s.
Lionel Mesi reagon ndaj akuzave për evazion fiskal. Pesë herë fituesi i “Topit të Artë”, ka reaguar pas bërjes publike të disa e-mailve, ku shumë personazhe të ndryshëm nga bota e biznesit, politikës, por edhe ajo e sportit akuzohen për evazion fiskal, në kompani të ashtuquajtura of-shore. Argjentinasi është akuzuar përpara disa kohësh nga gjykatat spanjolle për evazion në shumën e 4.1 milionë eurove. Sulmuesi u shpreh, se nuk është në dijeni për dokumentat që firmos, pasi sipas tij ai nënshkruan çdo gjë që i jep babai i tij, gjithashtu ai shtoi se nuk i sheh me vëmendje dokumentat dhe nuk kërkon informacione mbi përmbatjen e  tyre. Në lidhje me skandalin, kanë reaguar dhe avokatët e Michel Platini, një tjetër emër i madh i sportit që është përfshirë në këtë çështje.
Përfaqësuesit ligjor të ish-numrit 1 të UEFA-s, deklaruan se të gjitha llogaritë bankarë të klientit të tyre janë të verifikuara nga administrata fiskale zvicerane, ku Platini është rezident që prej vitit 2007. Sipas asaj që raportojnë mediat, numri i atyre që janë të përfshirë në skandal pritet të rritet. Pjesë e saj janë ish-drejtues klubesh dhe drejtues aktual. Të përshirë janë jo vetëm emra nga bota e futbollit, por edhe nga sporte të tjera.