Digjet pylli në Vermosh për të mbjellë kanabis

Edhe në Veri të vendit po digjen pyjet për të hapur toka të reja për mbjelljen e kanabisit. Bëhet e ditur se pyllit të Vermoshit i është vënë zjarri për të hapur toka të reja për kanabis. Si pasojë, dhjetëra hektarë me pyje janë shkrumbuar nga zjarri i qëllmishëm. Banorët e zonës kanë njoftuar autoritetet, por shuarja e zjarrit ka qenë e vështirë për shkak të terrenit të thyer. Banorët bënë të ditur se zjarri është vënë qëllimisht nga trafikantët e drogës për të mbjellë kanabis.
Për këtë ngjarje ka reaguar edhe drejtori i Mjedisit, Pyjeve dhe Turizimit në PD, Jamarbër Malltezi. Në një postim në rrejtin social Facebook, Malltezi shkruan se, hapja e tokave të reja për kanabis edhe në Vermosh. “Zjarr në pyll kur temperaturat janë vetëm 16 gradë? Sajmja dhe Taulanti po i japin përvojë edhe Paulinit. Pyjet po i kthejnë në hashash që të kënaqen koçot e pushtetit”, shkruan Malltezi.
Po ashtu, të dielën i është vënë zjarri pyllit në fshatin Koçaj të Njësisë Administrative Fushë-Bulqizë. Banorët bënë të ditur se zjarri është vënë qëllimisht për të mbjellë tokën me kanabis. Zjarri i ndihmuar nga era u përhap me shpejtësi, duke përfshirë dhjetëra hektarë pyje. Banorët e këtij fshati dhe zjarrfikëst arritën që ta vënë zjarrin nën kontroll. Pas shuarjes së flakëve, banorët thanë se zjarri ka qenë i qëllimshëm dhe i është kërkuar policisë që të zbulojë dhe arrestojë autorët.
Edhe në Përmet ka nisur mbjellja e kanabisit. Bëhet e ditur se, tokat e lëna djerrë dhe livadhet e shumta të fshatrave Drenovë dhe Zerec janë zënë nga trafikantët dhe ka filluar mbjellja masive e tyre me kanabis. Gj. J., fshatar i kësaj zone tha për “RD”-në se, është i tronditur dhe i frikësuar për çfarë po ndodh në fshatin e tij të lindjes. Ekipe me ekskavatorë dhe mjete të tjera të motorizuara kanë filluar hapjen e gropave anembanë fshatrave në afërsi të Benjës, që njihet për llixhat e famshme. Drenova dhe Zereci, pas viteve ’90 janë braktisur masivisht prej banorëve të tyre për shkak të kushteve të vështira ekonomike.
Krahas eskavatorëve dhe punëtorëve të marrë nga zona të tjera, Gj.J., tha se kishte roje të armatosur që ndiqnin nga afër mbjelljet. Siguria dhe qetësia me të cilën ata ndiqnin punimet, të bënin të besoje se ishin pjesëtarë të Policisë së Shtetit dhe jo banditë të rëndomtë. Këdo që lëviz në atë zonë kalon në një intervistë të hollësishme dhe nëse nuk provon se është me origjinë nga ky fshat dhe ka prona dhe shtëpi, aty mund të jetë në rrezik edhe ekzekutimi, pasi tipat që ruanin ishin tepër të egër në komunikim.
Gj.J., tha se punëtorët dhe rojet nuk ishin asnjëri nga zona e Drenovës apo Zerecit. Nga e folura dukeshin qartazi se janë nga zona e Tepelenës dhe e Vlorës. Ai tha se kishte dëgjuar se mbjellja e drogës është bërë një fenomen masiv në tërë vendin, por nuk më kishte shkuar kurrë ndërmend se këtë gjë do ta bënin edhe në tokat, livadhet dhe kullotat e vendlindjes së tij. Gj. J., shprehu shqetësim se nuk di se çfarë të bëjë në një situatë të tillë, pasi të denoncojë në polici ka frikë se do të ketë probleme me banditët dhe trafikantët, pasi ata punojnë në polici ose janë të dërguarit e shefave të policisë dhe të eprorëve të tyre politikë.
Mbjellje masive të drogës kanë ndodhur në pothuajse të gjithë territorin e vendit dhe ngado ky proces po kontrollohet nga policia. Fshatarët japin tokën e tyre për trafikantët, të cilët paguajnë rregullisht policët dhe shefat e tyre, ndërsa bujkrobërit merren kryesisht nga zonat e varfëra të Veriut të vendit. Në Tepelenë trafikantët janë aq të eksituar për ditët e lumtura që ju ka sjellë Saimir Tahiri, sa kanë filluar ta krahasojnë dhe t’i këndojnë si dikur Ali Pashës.
Ndërsa në Krujë, Tepelenë dhe Vlorë ka nisur mbjellja e kanabisit në zonat e thella. Mbjellja e kanabisit bëhet në bashkëpunim me drejtuesit e policisë, të cilët marrin përqindjen e eurove për çdo rrënjë të mbjellë me kanabis.

R.POLISI