Koreja e Veriut kërcënon Amerikën me armë bërthamore

This handout released by Iranian Defense Ministry shows the new Iranian ground-to-ground missile named Qiam-1 (Uprising) as it lifts off at an undisclosed location in Iran on 20 August 2010. The missile was tested one day before the opening of Iran_s first nuclear power plant in the Persian Gulf port of Bushehr in southern Iran and amid speculations that the plant might be attacked before becoming operational. EPA/Handout (ATT: DPA/EPA HAS NO WAY OF INDEPENDENTLY VERIFYING THE CONTENT, LOCATION OR DATE OF THIS IMAGE) +++(c) dpa - Bildfunk+++

Kim Jong-un ka lëshuar një video propagandistike shqetësuese të bombave bërthamore duke goditur Amerikën.

Pamjet tregojnë një nëndetëse e cila lëshon një raketë vrasëse dhe një bombë duke u lëshuar në Uashington.

Videoja katër minutëshe me titull ‘Shansi i fundit’, është prodhuar nga zyrtarët më të lartë ushtarak në Korenë e Veriut dhe u publikua në faqen e internetit të Qeverisë, DPRK.

“Nëse imperialistët amerikanë të lëvizin një inç afër nesh, ne menjëherë do t`i godasim ata me bomba bërthamore“, u shpreh Kim Jong-un.